آرایش صورت

آرایش صورت
آرایش صورت

آرایش صورت

هنگام آرایش صورت باید با شکل صورت و نمای خارجی چهره خود دقت کنید و آرایشی را بر اساس فرم چهره و رنگ پوست خود انجام دهید تا زیباتر به نظر برسید. آرایش کمک می‌ کند نقایص چهره خود را بپوشانید، به ظاهر زیبایی که دوست دارید نزدیک‌ تر شوید و در نهایت با اعتماد به نفس بیشتری در مجالس مختلف ظاهر شوید. اما واقعیت این است که آرایش صورت به همان راحتی که همیشه فکر می‌کردید، نیست. دنیای آرایش صورت ترفندها و باید و نبایدهای بسیاری دارد که اگر رعایت نکنید، آرایش اثر معکوسی بر زیبایی و جذابیت شما خواهد داشت. از فرم صورت و رنگ پوست گرفته تا رنگ موها و چشم‌تان، همه و همه در انتخاب ابزار آرایشی و آموزش آرایش صورت شما موثر هستند.

اولین قدم شستشو مناسب پوست

قبل از آرایش صورت لازم است اول صورت‌ خود را بشویید. برای شستشوی صورت‌ از یک شوینده ملایم استفاده کنید و یک دقیقه پوست‌ را با شوینده ماساژ دهید. این کار باعث می‌ شود تمام  آلودگی ها و سلول‌های مرده احتمالی در منافذ پوست‌ بیرون برود. سپس با آب سرد صورت‌ خود را بشویید تا کاملا عاری از هرگونه آلودگی شود.

قبل از هر کاری استفاده از مرطوب کننده

استفاده از مرطوب کننده بعد از شستن صورت اهمیت زیادی در آرایش صورت شما دارد و باید آن را وقتی هنوز پوست کمی رطوبت دارد استفاده کرد و به آرامی روی پوست پخش نمود. ماساژ زیادی توصیه نمی شود و ممکن است پوست را حساس کند.تعداد دفعات استفاده از مرطوب کننده بستگی به نوع پوست دارد و نیاز آن دارد.

آرایش صورت

بهتر است از یک زیرساز (پرایمر) مناسب استفاده کرد

برای آرایش صورت مانند حرفه‌ ای‌ ها، قبل از هر چیز از یک پرایمر استفاده کنید. در واقع پرایمر باعث می‌شود پوست‌ شما صاف‌ تر شود و در نهایت آرایشی با ظاهر طبیعی‌ تر داشته باشید. همچنین استفاده از پرایمر باعث افزایش دوام و ماندگاری آرایش روی صورت‌ می‌ شود؛ به نحوی که آرایش صورت در تمام طول روز روی صورت‌ شما می‌ ماند. به خصوص اگر عرق می‌کنید یا می‌ خواهید بدوید و کارهایی کنید که ممکن است آرایش‌ شما خراب شود.

برای استفاده از پرایمر می‌ توانید از یک براش، اسفنج یا انگشت‌ کمک بگیرید. برای این کار تنها کافی است به اندازه یک سکه کوچک از پرایمر را روی براش یا اسفنج آرایشی و یا نوک انگشت‌ بزنید و کل پوست صورت‌ خود را با آن کاور کنید. اگر پوست‌ شما چروک‌ های ریز و روزنه‌ های مشخصی دارد، بهتر است از دو لایه پرایمر استفاده کنید. به این صورت که لایه اول را بزنید، صبر کنید تا پرایمر خشک شود و سپس لایه دوم را بزنید. اگر هم نمی‌خواهید از دو لایه پرایمر استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک لایه دیگر پرایمر را روی ناحیه T صورت‌تان، یعنی بینی و اطراف آن و بین ابروها، بزنید. این ناحیه چرب‌ تر بوده و روزنه های باز بیشتری دارد و  به همین علت ماندگاری آرایش روی این قسمت کمتر است.

می رسیم به کرم پودر

انتخاب کرم پودر یکی از اساسی ترین انتخاب لوازم آرایشی برای آرایش صورت است و باید به نحوی انتخاب شود که مناسب با پوست شما  باشد. کرم پودر انواع گوناگونی دارد و در رنگ های مختلفی دیده می شود. هنگام خرید کرم پودر آن را روی دست امتحان نکنید بلکه آن را روی گردن یا پوست صورت بمالید.

برای زدن کرم پودر از یک براش یا اسفنج آرایشی مرطوب استفاده کنید و اگر لازم بود آن را روی گردن و نزدیک گوش‌ هم بزنید. کرم پودر زدن با انگشت باعث می‌ شود باکتری‌ های دست‌ به پوست منتقل شوند و دچار مشکلات پوستی مانند جوش و آکنه شوید. با این حال اگر با استفاده از اسفنج راحت نیستید، دست‌های‌ خود را قبل از کرم پودر زدن کاملا بشویید. مقدار مناسبی از کرم پودر را بزنید؛ به این صورت که از وسط صورت خود شروع و ترجیحا با حرکات ضربه‌ ای به سمت بیرون حرکت کنید. کرم پودر را کاملا روی تمام صورت‌ پخش کنید؛ به نحوی که هیچ ردی از آن باقی نماند.

هایلایتر برای جذاب تر شدن

برای هایلایت کردن صورت می‌توانید از هایلایتر کرمی، پودری یا استیکی استفاده کنید. انتخاب نوع هایلایتر به سلیقه شما و نوع کرم پودر بستگی دارد؛ برای مثال اگر کرم پودر شما مایع است، چون پوست‌ نرم می‌ شود بهتر است از هایلایتر پودری استفاده کنید. و یا اگر می‌خواهید ظاهر نهایی آرایش شما براق شود، از هایلایتر های مایع یا کرمی استفاده کنید. به هر حال هایلایتر باید یک درجه روشن‌ تر از رنگ پوست‌ باشد. اگر هم می‌ خواهید آرایش شما جلوه براق و جذاب‌ تری داشته باشد، می‌ توانید از هایلایتر های براق و اکلیلی استفاده کنید.

باید مناطقی از صورت را با هایلایت برجسته کنید که به طور طبیعی نور به آن قسمت‌ ها می‌ تابد. به این ترتیب بالا یا روی استخوان گونه، پایین استخوان ابرو، وسط کمان لب بالایی و امتداد پل بینی مناطقی هستند که باید هایلایت شوند. علاوه بر این حتما گوشه‌های چشم‌ را هم هایلایتر بزنید تا چشم‌ های‌ درشت‌ تر نشان داده شوند. در نهایت این کار باعث می‌ شود چهره‌ تان درخشان و سرحال‌ تر از همیشه به نظر برسد.

آرایش صورت
آرایش صورت

رژگونه برای گونه ها

رژگونه یکی از انتخاب هایی است که به زیبایی شما در آرایش صورت کمک می کند .برای انتخاب رژگونه مانند کرم پودر باید به رنگ پوست توجه کرد و بر اساس آن بهترین رژ گونه را انتخاب نمود. اگر رنگ رژ گونه مناسب انتخاب نشود نه تنها این آرایش اثر مثبتی روی چهره نخواهد داشت بلکه باعث بدتر شدن ظاهر شما نیز خواهد شد. لازم است بدانید که انتخاب رنگ رژگونه در کنار استفاده صحیح از آن اهمیت بسیار زیادی دارد و به طریقه زیر می باشد.

 • رژگونه مناسب برای پوست روشن صورتی سایه روشن است.
 • رژگونه مناسب برای پوست بژ ، صورتی ، صورتی روشن و هلویی روشن است.
 • رژگونه مناسب برای پوست تیره ، نارنجی ، قهوه ای و صورتی روشن می باشد.

و حالا چشم و ابرو

اگر ابروهای نازک یا کم پشتی دارید، آن‌ ها را بکشید. برای کشیدن ابروها می‌ توانید از مداد، سایه ابرو، ژل ابرو و ماژیک ابرو استفاده کنید. هر ابزاری را که برای این کار انتخاب کردید، توجه داشته باشید که باید به رنگ طبیعی موهای‌ شما نزدیک باشد. معمولا باید رنگی را انتخاب کنید که یک درجه روشن‌ تر از رنگ طبیعی موها باشد؛ اما اگر موهای بلوندی دارید، برای رنگ ابرو یک درجه تیره‌ تر از موها در نظر بگیرید که ابرو بهتر خودش را نشان دهد.

برای کشیدن ابرو، باید ابروها را به سمت بالا شانه بزنید این کار باعث می‌ شود فضاهای خالی ابرو بیشتر به چشم بیاید. سپس با ابزاری که انتخاب کرده‌ اید، ابروها را پر کنید. از سر ابرو شروع کنید و چند خط کوچک مو مانند در این قسمت بکشید. سپس با خطوط کوچکی وسط ابرو را پر کنید. توصیه می‌ شود کشیدن ابرو ها را از جهت رویش مو (یعنی از پایین به بالا) انجام دهید. بعد از آن خطوط را با یک قلم موی کوچک یا پد آرایشی محو کنید.

سایه چشم

فرم چشم‌ ها تاثیر زیادی بر رنگ و مدل سایه چشم دارد. برای مثال اگر چشم‌ های‌تان پف دار است، از سایه‌ های مات و تیره استفاده کنید. اگر چشم‌ های گودی دارید، بهتر است از ترکیب سایه چشم تیره و روشن براق استفاده کنید. چشم‌ های خیلی ریز هم با سایه‌ هایی که رنگ روشنی دارند، زیباتر به نظر می‌ رسند. علاوه بر فرم چشم، برای انتخاب رنگ سایه باید به رنگ چشم‌ ها هم دقت کرد.

یک رنگ را روی کل پلک‌ ها بزنید. از یک براش سایه (یا در صورت لزوم از انگشت) برای سایه زدن پلک‌ ها استفاده کنید، از وسط نزدیک به خط مژه شروع کرده و آن را به سمت بیرون پخش کنید. در گوشه‌ های داخلی و بیرونی چشم رنگ سایه را با رنگ پوست‌ محو کنید تا رد هیچ خط مشخصی باقی نماند و آرایش طبیعی‌ تر به نظر برسد.

توجه داشته باشید که هیچ وقت نباید سایه چشم پایین‌ تر از خط طبیعی پلک پایین آورده شود؛ زیرا این کار حالت چشم‌ ها را به سمت پایین نشان می‌ دهد. اگر می‌ خواهید کمی حرفه‌ ای‌ تر آرایش کنید، علاوه بر سایه اصلی از یک رنگ مات تیره‌ تر هم استفاده کنید و آن را به صورت شکل C از گوشه خارجی خط مژه‌ تان به سمت بالا، و همچنین در یک سوم بیرونی چین  پلک بکشید. از یک رنگ روشن‌ تر هم برای گوشه داخلی چشم تا وسط پلک استفاده کنید و رنگ‌ ها را طوری مخلوط کنید که مرز مشخصی نداشته باشند.

 • سایه روشن چشم ها را بزرگ تر نشان می دهد.
 • سایه تیره به چشم حالت و فرم می دهد.
 • برای آرایش چشم های خود می توانید از دو رنگ سایه استفاده کنید.
 • برای یک آرایش روزمره و زیبا از رنگ های روشن مثل گل بهی، صورتی و قهوه ای روشن استفاده کنید.
 • سایه طلایی رنگ برای آرایش شب بسیار مناسب است.
 • اگر می خواهید چشمانتان در صورت جلوه بیشتر داشته باشد، در بقیه آرایش خود از رنگ های خنثی استفاده کنید.

کشیدن خط چشم

کشیدن خط چشم سبب چند برابر شدن زیبایی چشمان و جذابیت آنها می شود اما به شرطی که مدل خط چشم خود را بر اساس فرم چشم هایتان انتخاب نمایید. بسته به سلیقه و تجربه‌ خود در آرایش کردن می‌ توانید از مداد یا خط چشم مایع استفاده کنید. کشیدن خط چشم‌ های مایع سخت‌ تر است اما نسبت به مداد، معمولا ماندگاری بیشتری دارند.

برای استفاده از خط چشم مایع، ابتدا خوب آن را تکان دهید. قلم مو را بیرون آورده و اگر سر آن مقدار زیادی مایع دارد آن را به لبه ظرف بکشید. از وسط پلک بالا شروع به کشیدن خط چشم کنید و تا گوشه چشم امتداد دهید. سعی کنید حتی الامکان قلم مو به لبه و محل رویش مژه نزدیک باشد تا هیچ خط سفیدی از پلک‌ دیده نشود. سپس از گوشه داخلی چشم خطی را به سمت وسط پلک بکشید و دو لبه خط را به هم برسانید. اما اگر می‌ خواهید حرفه‌ ای تر از این عمل کنید، باید فرم چشم‌ ها را شناسایی و براساس آن خط چشم بکشید.

 • خط چشم برای چشم گرد: روی خط مژه در قسمت لبه خارجی چشم و به صورت بالدار
 • خط چشم برای چشم بادامی: خط چشم بالدار
 • خط چشم برای چشم ریز: خط چشم باریک بالا و گوشه پایین چشم (داخل چشم از مداد سفید استفاده کنید)
 • خط چشم برای چشم درشت: خط چشم گربه‌ ای و بالدار
 • خط چشم برای چشم تک پلکی یا آسیایی: خط چشم باریک از گوشه داخلی چشم و به سمت گوشه خارجی پهن‌ تر
 • خط چشم برای پلک افتاده: خط چشم پهن و گوشه خارجی به سمت بالا تا چشم حالت به سمت بالا بگیرد
 • خط چشم برای چشم‌ های فاصله‌ دار: در قسمت گوشه‌ های داخلی چشم یا مجرای اشک برای نزدیک‌ تر نشان دادن چشم‌ ها
 • خط چشم برای چشم های نزدیک به هم: خط چشم نه خیلی نازک و نه خیلی پهن، از گوشه داخلی نازک و به سمت گوشه خارجی چشم پهن شود
 • خط چشم برای چشم‌ گود و فرو رفته: خط چشم بسیار نازک نزدیک خط مژه و یا فقط در گوشه خارجی بالا و پایین پلک
 • خط چشم برای چشم های پف دار: از وسط و به سمت گوشه خارجی چشم پهن‌ تر شود.

ریمل در آخر برای چشم

قبل از اینکه ریمل بزنید، از فرمژه استفاده کنید تا مژه‌ ها بیشتر حالت بگیرند. برای بیرون آوردن ریمل هیچوقت آن را درون تیوب پمپ نکنید؛ زیرا با این کار هوا وارد ریمل شده و آن را خشک می‌ کند. به جلو نگاه کنید و ریمل را از ریشه مژه‌ ها به سمت بالا بکشید. از گوشه داخلی چشم شروع کنید و به سمت بیرون روید. هر دو چشم را یک لایه ریمل بزنید و صبر کنید خشک شوند. می‌ توانید برای تاثیر بیشتر یک لایه دیگر ریمل هم اضافه بزنید. از زدن بیشتر از دو لایه ریمل خودداری کنید؛ در غیر این صورت چهره‌ حالت غیر طبیعی و عجیبی پیدا می‌ کند.

رژ لب

قبل از رژ زدن استفاده از بالم لب باعث می‌ شود که در طول روز لب‌ ها نرم بمانند و خشک یا پوسته پوسته نشوند. در نهایت از پرایمر لب استفاده کنید تا ماندگاری رژلب روی لب‌ ها بیشتر شود. قبل از زدن رژ خط لب بکشید، رنگ خط لب باید با رنگ لب‌ ها و رنگ رژی که انتخاب کرده‌ اید، هم خوانی داشته باشد. رنگ خط لب می‌ تواند هم رنگ رژ و یا کمی تیره‌ تر از آن باشد. به هیچ عنوان نباید از خط لبی که از رژ خیلی روشن‌ تر است استفاده کنید؛ چرا که در این صورت لب‌ ها باریک‌ تر به نظر می‌ رسند.

برای کشیدن خط لب از خط طبیعی لب بالایی‌ شروع کنید و در وسط آن یک X بکشید. سپس انتهای X را تا گوشه لب‌ ها امتداد دهید. روی خط طبیعی لب پایین‌ هم خط بکشید؛ به این صورت که از گوشه لب‌ ها شروع کنید و خط را تا وسط امتداد دهید. برخی خانم‌ ها برای اینکه لب را بزرگتر نشان دهند، خط لب پایین را در پایین‌تر از محدوده خط طبیعی‌ می‌ کشند. این کار تنها باعث مضحک به نظر رسیدن چهره شما می‌ شود.

اگر لب‌های نازک و باریکی دارید، ابتدا از خط لبی که یک درجه تیره‌ تر از رنگ رژ شما است استفاده کنید و سپس روی آن را خط لب همرنگ رژ بکشید. دور خط لب را هم می‌ توانید با مداد سفید یک خط کمرنگ بکشید تا لب‌ ها  برجسته تر به نظر برسند. اگر لب‌ های شما درشت و گوشتی است، ترجیحا از رژلب‌ های تیره‌ تر استفاده کنید. رژهای براق و مایع برای این لب‌ ها مناسب نیستند و معمولا رژهای مات جلوه زیباتری روی این لب‌ ها ایجاد می‌ کنند.

و در آخر

آرایش صورت مدل‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام ترفندهای خاص خود را دارند. برای مثال در آرایش کلاسیک بیشتر بر آرایش چشم و لب تاکید می‌ شود و همان طور که اشاره‌ ای داشتیم، باید یکی از این دو عضو را بولد کرد. در مدل آرایش لایت یا اروپایی، از رنگ‌ های ملایم‌ تری استفاده می‌ شود و بیشتر، هدف پوشاندن نواقص چهره است.

در مقابل، در آرایش سبک شرقی از رنگ‌ های شاد، مانند سبز و صورتی و آبی برای آرایش چشم استفاده می‌ شود. غلیظ‌ تر از این سبک، مدل آرایش صورت عربی است که در آن از رنگ‌ های گرم و تیره در تمام اجزای صورت استفاده می‌ شود. مشابه این حالت مدل آرایش خلیجی است که در آن هم رنگ‌ های براق و خط چشم‌ های غلیظ جایگاه ویژه‌ ای دارند. یک سبک جدید تر آرایش صورت هم سبک هالیوودی است که مشخصه آن ابروهای طبیعی و بدون آرایش، خط چشم و سایه تیره و برق لب یا رژ بسیار ملایم است.

برای اینکه آرایش صورت زیبایی داشته باشید و اصطلاحا آرایش به شما بیاید، در قدم اول لازم است تک تک اعضای صورت‌ خود را بشناسید. فرم کلی صورت‌، رنگ پوست، فرم و رنگ چشم، فاصله  چشم ها، فرم بینی و شکل لب و رنگ آن مواردی هستند که برای آرایش حرفه ای صورت باید آن‌ها را در نظر داشته باشید.

آرایش صورت

Scottish Beauty Expert

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

اگر پاسخ خود را در سوالات متداول زیر نیافتید ما پاسخگو شما هستیم

 • با پست 3 الی 5 روز کاری با تیباکس 2 الی 3 روز کاری با پیک 1 الی 2 روز کاری
 • تمام محصولاتی که در فروشگاه به فروش می رسد اصل بوده و اصالت کالا را تضمین می کنیم
 • ارسال رایگان برای سفارشات بالای 500 هزار تومان بوده و از طریق پست ارسال می شود
 • پرداخت در محل فقط برای شهر اصفهان می باشد
 • تمام محصولات دارای تاریخ تولید و انقضا بوده و محصولات ارسالی قطعا دارای تاریخ انقضا باقی مانده است
 • محصولات اعم از مایع جامد شکستنی و... در بهترین حالات بسته بندی و ارسال می شود
 • از هر جای ایران می توان ثبت سفارش کرد و برای تمام نقاط ایران ارسال سفارش انجام می شود
 • داخل سایت در 3 مرحله و کمتر از 5 دقیقه می توانید ثبت سفارش کنید و در صورت عدم ثبت سفارش در سایت می توانید از طریق واتس آپ یا تلفن تماس نیز ثبت سفارش انجام دهید